top of page

DZIAŁALNOŚĆ

WYPRWAWY NAUKOWE W KARPATY WSCHODNIE - HUCULSZCZYZNA

Pierwsza wyprawa w Karpaty wschodnie odbyła się w 1995 roku. Jest to najstarszy i jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów działalności koła. Niemalże co roku grupa chętnych studentów organizuje około dwutygodniową wyprawę na Huculszczyznę w zachodniej Ukrainie. Podstawowym celem wypraw jest inwentaryzowanie obiektów drewnianej architektury ludowej. Do tej pory, archiwum wypraw zawiera między innymi inwentaryzacje: sanatorium doktora Tarnawskiego w Kosowie, ruin obserwatorium im. J. Piłsudskiego na Popie Iwanie oraz liczne inwentaryzacje cerkwi i huculskich chat. Ponadto uczestnicy wyprawy mają niepowtarzalną okazję obcowania z kulturą, zwyczajami i językiem tamtejszej ludności.

 

W 2007 roku Koło Naukowe zostało uhonorowane nagrodą im. Profesora Jana Zachwatowicza za najlepsze prace studenckie podejmujące problematykę dziedzictwa kulturowego.

10-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2007

 

11-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2008 i tutaj

 

12-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2009

 

13-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2010 i tutaj

 

14-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2011 i jeszcze tutaj i tutaj

 

15-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2012 i tutaj

 

16-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2013 i tutajtutaj i jeszcze tutaj

 

17-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2015 i tutaj

 

18-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2016 i tutaj

19-ta Wyprawa - Huculszczyzna 2017

 

ŁÓDŹ U LIKE - ZOBACZYĆ. DOTKNĄĆ. DOŚWIADCZYĆ. PRZEŻYĆ. OPOWIEDZIEĆ.

 

Seminarium Naukowe Studentów Architektury „ŁÓDŹ U LIKE – zobaczyć, dotknąć, doświadczyć, przeżyć, opowiedzieć“ ma na celu stworzenie studentom platformy umożliwiającej dzielenie się pasjami, wrażeniami, obserwacjami i doświadczeniami z podróży architektonicznych dalekich i bliskich, tych dosłownych i tych w przenośni. Stanowi jedną z form realizacji celów działania naszego Koła Naukowego, takich jak: propagowanie i upowszechnianie studenckiej działalności samokształceniowej, badawczej, twórczej i popularyzatorskiej, poznawanie dziedzictwa architektonicznego oraz najnowszych trendów i osiągnięć architektury polskiej i światowej, wymiana doświadczeń i rozbudzanie zainteresowań. Od kilku lat impreza ma charakter ogólnopolski. Zapraszamy studentów z innych uczelni z całego kraju. Zapraszamy również wykładowców z naszego Instytutu, gości specjalnych oraz przygotowujemy recenzowaną publikację poseminaryjną.

 

Seminarium jest wydarzeniem cyklicznym.

Najświeższe informacje dotyczące najbliższej edycji dostępne są pod poniższymi linkami:
www.lodzulike.blogspot.com

Facebook

 

MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY PROJEKTOWE BRAMA MIASTA

 

TEMAT: Brama Miasta – północno-zachodni fragment Nowego Centrum Łodzi, które powstaje na dawnym terenie kolejowym Dworca Fabrycznego. Projekt NCŁ zakłada poprowadzone nowych torów pod ziemią. Powstanie też nowy dworzec (częściowo podziemny) oraz wielokondygnacyjna sieć parkingów i ulic pod całym obszarem. Uwolniona w ten sposób powierzchnia dostanie nowe życie. Wybudowane zostaną obiekty o funkcji usługowej, konferencyjnej mieszkalnej i innej. Brama Miasta ma być dominantą całego terenu oraz elementem łączącym nowy Dworzec Fabryczny z centrum miasta, czyli ulicą Piotrkowską.


CEL: Stworzenie koncepcji nadania zabudowie określonej w MPZP konkretnego wyrazu architektonicznego, spójnego z otaczającymi ją placami miejskimi i zabytkową zabudową Łodzi. Gotowe koncepcje posłużą przy dalszych debatach nad tym terenem.

 

TERMIN: 13-15 marca 2013 roku


www.bramamiasta.blogspot.com

Artykuł w www.halolodz.pl

WARSZTATY ABC ARCHITEKTURY

 

Warsztaty ABC Architektury poświęcone są wybranym zagadnieniom z zakresu dziedziny architektury i urbanistyki dedykowane młodzieży, głównie licealnej. Co roku przygotowywane są w ramach Łódzkiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, czasami w trakcie Tygodnia z Architekturą lub na zaproszenie jakiejkolwiek instytucji.

 

Program przewiduje 4 bloki tematyczne:

URBANISTYKA. Planowanie przestrzenne, zasady komponowania przestrzeni.

BRYŁA. Praktyczne ćwiczenia z kreowania bryły architektonicznej w kontekście najważniejszych czynników.

FUNKCJA. Zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami ergonomii i funkcjonalności domu.

KONSTRUKCJA. Zasady pracy konstrukcji oraz ich zastosowanie w praktyce.

 

Każdy blok tematyczny rozpoczyna się prelekcją wprowadzającą w zagadnienie, następnie odbywa się część praktyczna- ćwiczenie (przy użyciu zapewnionych przez organizatorów materiałów), natomiast zakończeniem jest podsumowanie pracy i wskazanie wniosków. Każdy blok trwa ok. 1 godzinę.

www.abcarchitektury.blogspot.com

https://www.facebook.com/ABCArchitektury/

FILMOWE CZWARTKI Z ... IX PIĘTREM

 

Spotkania z filmami poruszającymi tematykę architektoniczną i urbanistyczną, ale również i tą, która rozwija wrażliwość na otaczający nas świat. Spotkania odbywają się w cyklu dwutygodniowym, zaś każde spotkanie jest podsumowane dyskusją prowadzoną przez pracownika naukowego lub doktoranta Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ. Do tej pory wyświetliliśmy: Zurbanizowanych [reż. Gary Hustwit], Powiększenie [reż. Michelangelo Antonini], Dwugłowy Smok – o architekturze dwudziestolecie międzywojennego na dolnym śląsku [reż. Jadwiga Kocur].




 

Praktyki inwentaryzacyjne w Kolumnie

 

 

Idea inwentaryzowania i dokumentowania zabudowań Kolumny wynika ze współpracy Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ ze Stowarzyszeniem „Nasza Kolumna” oraz Urzędem Miasta w Łasku. Celem działania jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Kolumny i unikatowego zespołu drewnianych domów letniskowych pochodzących z pierwszych dziesięcioleci XX w. (głównie z okresu międzywojennego), a także w dalszej perspektywie, zapoczątkowanie procesu rewitalizacji drewnianych budynków.

Członkowie koła rozpoczęli inwentaryzację zespołu drewnianych domów letniskowych w Kolumnie w 2014 roku. Pomimo iż odbyła się dopiero jedna edycja tego wydarzenia, zyskało ono już duże poparcie stowarzyszenia Nasza Kolumna.

bottom of page